WASHINGTON -- Following is the final, alphabetized list with names and hometowns of sailors killed in the explosion aboard the USS Iowa:
-Tung Thanh Adams, fire controlman 3rd class, Alexandria, Va.
-Robert Wallace Backherms, gunner's mate 3rd class, Ravenna, Ohio
-Dwayne Collier Battle, electrician's mate/fireman apprentice, Rocky Mount, N.C.
-Walter Scott Blakey, gunner's mate 3rd class, Eaton Rapids, Mich.
-Pete Edward Bopp, gunner's mate 3rd class, Levittown, N.Y.
-Ramon Jerel Bradshaw, seaman recruit, Tampa, Fla.
-Phillip Edward Buch, lieutenant, Las Cruces, N.M.
-Eric Ellis Casey, seaman apprentice, Mt. Airy, N.C.
-John Peter Cramer, gunner's mate 2nd class, Uniontown, Pa.
-Milton Francis Devaul Jr., gunner's mate 3rd class, Solvay, N.Y.
-Leslie Allen Everhart Jr., seaman apprentice, Cary, N.C.
-Gary John Fisk, boatswain's mate 2nd class, Oneida, N.Y.
-Tyrone Dwayne Foley, seaman, Bullard, Texas
-Robert James Gedeon III, seaman apprentice, Lakewood, Ohio
-Brian Wayne Gendron, seaman apprentice, Madera, Calif.
-John Leonard Goins, seaman recruit, Columbus, Ohio
-David L. Hanson, electrician's mate 3rd class, Perkins, S.D.
-Ernest Edward Hanyecz, gunner's mate 1st class, Bordentown, N.J.
-Clayton Michael Hartwig, gunner's mate 2nd class, Cleveland, Ohio
-Michael William Helton, legalman 1st class, Louisville, Ky.
-Scott Alan Holt, seaman apprentice, Fort Myers, Fla.
-Reginal L. Johnson Jr., seaman recruit, Warrensville Heights, Ohio
-Brian Robert Jones, seaman, Kennesaw, Ga.
-Nathaniel Clifford Jones Jr., seaman apprentice, Buffalo, N.Y.
-Michael Shannon Justice, seaman, Matewan, W.Va.
-Edward J. Kimble, seaman, Ft. Stockton, Texas
-Richard E. Lawrence, gunner's mate 3rd class, Springfield, Ohio
-Richard John Lewis, fire controlman/seaman apprentice, Northville, Mich.
-Jose Luiz Martinez Jr., seaman apprentice, Hidalgo, Texas
-Todd Christopher McMullen, boatswain's mate, Manheim, Pa.
-Todd Edward Miller, seaman recruit, Ligonier, Pa.
-Robert Kenneth Morrison, legalman 1st class, Jacksonville, Fla.
-Otis Levance Moses, seaman, Bridgeport, Conn.
-Darin Andrew Ogden, gunner's mate 3rd class, Shelbyville, Ind.
-Ricky Ronald Peterson, seaman, Houston, Minn.
-Matthew Ray Price, gunner's mate 3rd class, Burnside, Pa.
-Harold Earl Romine Jr., seaman recruit, Bradenton, Fla.
-Geoffrey Scott Schelin, seaman, Costa Mesa, Calif.
-Heath Eugene Stillwagon, gunner's mate 3rd class, Connelsville, Pa.
-Todd Thomas Tatham, seaman recruit, Wolcott, N.Y.
-Jack Ernest Thompson, gunner's mate 3rd class, Greeneville, Tenn.
-Stephen J. Welden, gunner's mate 2nd class, Bethany, Okla.
-James Darrell White, gunner's mate 3rd class, Norwalk, Calif.
-Rodney Maurice White, seaman recruit, Louisville, Ky.
-Michael Everett Williams, boatswain's mate 2nd class, South Shore, Ky.
-John Rodney Young, seaman, Rock Hill, S.C.
-Reginald Owen Ziegler, gunner's mate senior chief, Port Gibson, N.Y.