LONDON, July 27 (UPI) -- Flag bearers for Friday's Opening Ceremonies of the 2012 Summer Olympics in London.
Flag bearers are listed in the order they will enter the stadium, with country first, flag bearer's name and sport.
Advertisement |
LONDON, July 27 (UPI) -- Flag bearers for Friday's Opening Ceremonies of the 2012 Summer Olympics in London. Flag bearers are listed in the order they will enter the stadium, with country first, flag bearer's name and sport.
--
1. Greece, Alexandros Nikolaidis, Taekwondo
2. Afghanistan, Nesar Ahmad Bahawi, Taekwondo
3. Albania, Romela Begaj, Weightlifting
4. Algeria, Abdelhafid Benchabla, Boxing
5. American Samoa, Ching Wei, Aquatics
6. Andorra, Joan Tomas Roca, Shooting
7. Angola, Antonia Moreira, Judo
8. Antigua and Barbuda, Daniel Bailey, Athletics
9. Argentina, Luciana Aymar, Hockey
10. Armenia, Arman Yeremyan, Taekwondo
11. Aruba, Jemal Le Grand, Aquatics
12. Australia, Lauren Jackson, Basketball
13. Austria, Markus Rogan, Aquatics
14. Azerbaijan, Elnur Mammadli, Judo
15. Bahamas, Chris Brown, Athletics
16. Bahrain, Azza Alqasimi, Shooting
17. Bangladesh, Rahman MD Mahfizur, Aquatics
18. Barbados, Ryan Brathwaite, Athletics
19. Belarus, Max Mirnyi, Tennis
20. Belgium, Tia Hellebaut, Athletics
21. Belize, Kenneth Medwood, Athletics
22. Benin, Jacob Gnahoui, Judo
23. Bermuda, Alexander Kirkland, Sailing
24. Bhutan, Sherab Zam, Archery
25. Bolivia, Karen Milenka Torrez Guzman, Aquatics
26. Bosnia and Herzegovina, Amel Mekic, Judo
27. Botswana, Amantle Montsho, Athletics
28. Brazil, Rodrigo Pessoa, Equestrian
29. British Virgin Islands, Tahesia Harrigan-Scott, Athletics
30. Brunei Darussalam, Maziah Mahusin, Athletics
31. Bulgaria, Iordan Iovtchev, Gymnastics
32. Burkina Faso, Severine Nebie, Judo
33. Burundi, Diane Nukuri, Athletics
34. Cambodia, Davin Sorn, Taekwondo
35. Cameroon, Annabel Laure Ali, Wrestling
36. Canada, Simon Whitfield, Triathlon
37. Cape Verde, Adysangela Moniz, Judo
38. Cayman Islands, Kemar Hyman, Athletics
39. Central African Republic, Seulki Kang, Taekwondo
40. Chad, Carine Ngarlemdana, Judo
41. Chile, Denisse van Lamoen, Archery
42. China, Jianlian Yi, Basketball
43. Colombia, Mariana Pajon, Cycling
44. Comoros, Feta Ahamada, Athletics
45. Congo, Lorene Bazolo, Athletics
46. Cook Islands, Helema Williams, Sailing
47. Costa Rica, Gabriela Trana, Athletics
48. Ivory Coast, Ben Youssef Meite, Athletics
49. Croatia, Venio Losert, Handball
50. Cuba, Mijain Lopez Nunez, Wrestling
51. Cyprus, Marcos Baghdatis, Tennis
52. Czech Republic, Petr Koukal, Badminton
53. North Korea, Pak Song Chol, Athletics
54. Democratic Republic of the Congo, Zatara Mande Ilunga, Athletics
55. Denmark, Kim Wraae, Canoe Kayak
56. Djibouti, Zourah Ali, Athletics
57. Dominica, Erison Hurtault, Athletics
58. Dominican Republic, Yulis Mercedes Reyes, Taekwondo
59. Ecuador, Cesar de Cesare, Canoe Kayak
60. Egypt, Hesham Mesbah, Judo
61. El Salvador, Evelyn Garcia, Cycling
62. Equatorial Guinea, Bibiana Martina, Athletics
63. Eritrea, Weynay Ghebresilasia, Athletics
64. Estonia, Aleksander Tammert, Athletics
65. Ethiopia, Yanet Seyoum, Aquatics
66. Fiji, Josateki Naula, Judo
67. Finland, Hanna-Maria Seppala, Aquatics
68. Former Yugoslav Republic of Macedonia, Marko Blazhevski, Aquatics
69. France, Laura Flessel-Colovic, Fencing
70. Gabon, Rudy Zang Milama, Athletics
71. Gambia, Suwaibou Sanneh, Athletics
72. Georgia, Nino Salukvadze, Shooting
73. Germany, Natascha Keller, Hockey
74. Ghana, Maxwell Amponsah, Boxing
75. Grenada, Kirani James, Athletics
76. Guam, Maria Mcqueen Dunn, Wrestling
77. Guatemala, Juan Ignacio Maegli, Sailing
78. Guinea, Facinet Keita, Judo
79. Guinea-Bissau, Augusto Midana, Wrestling
80. Guyana, Winston George, Athletics
81. Haiti, Linouse Desravine, Judo
82. Honduras, Ronald Bennett, Athletics
83. Hong Kong, Lee Wai Sze, Cycling
84. Hungary, Peter Biros, Aquatics
85. Iceland, Asdis Hjalmsdottir, Athletics
86. Independent Olympic Athletes, Brooklyn Kerlin, Games Maker/LOCOG
87. India, Sushil Kumar, Wrestling
88. Indonesia, Gede Sudartawa, Aquatics
89. Islamic Republic of Iran, Ali Mazaheri, Boxing
90. Iraq, Dana Abdul Razak, Athletics
91. Ireland, Katie Taylor, Boxing
92. Israel, Shahar Zubari, Sailing
93. Italy, Valentina Vezzali, Fencing
94. Jamaica, Usain Bolt, Athletics
95. Japan, Saori Yoshida, Wrestling
96. Jordan, Nadin Dawani, Taekwondo
97. Kazakhstan, Nurmakhan Tinaliyev, Wrestling
98. Kenya, Jason Dunford, Aquatics
99. Kiribati, David Katoatau, Weightlifting
100. South Korea, Yoon Kyung-shin, Handball
101. Kuwait, Fehaid Aldeehani, Shooting
102. Kyrgyzstan, Chingiz Mamedov, Judo
103. Laos, Kilakone Siphonexay, Athletics
104. Latvia, Martins Plavins, Volleyball
105. Lebanon, Andrea Paoli, Taekwondo
106. Lesotho, Mamorallo Tjoka, Athletics
107. Liberia, Phobay Kutu-Akoi, Athletics
108. Libya, El-Gadi Sofyan, Aquatics
109. Liechtenstein, Stephanie Vogt, Tennis
110. Lithuania, Alekna Virgilijus, Athletics
111. Luxembourg, Marie Muller, Judo
112. Madagascar, Fetra Ratsimiziva, Judo
113. Malawi, Mike Tebulo, Athletics
114. Malaysia, Pandelela Rinong Pamg, Aquatics
115. Maldives, Mohamed Ajfan Rasheed, Badminton
116. Mali, Rahamatou Drame, Athletics
117. Malta, William Chetcuti, Shooting
118. Marshall Islands, Haley Nemra, Athletics
119. Mauritania, Jidou El Moctar, Athletics
120. Mauritius, Natacha Rigobert, Volleyball
121. Mexico, Maria del Rosario Espinoza, Taekwondo
122. Micronesia, Manuel Minginfel, Weightlifting
123. Moldova, Dan Olaru, Archery
124. Monaco, Angelique Trinquier, Aquatics
125. Mongolia, Ser-Od Bat-Ochir, Athletics
126. Montenegro, Srdjan Mrvaljevic, Judo
127. Morocco, Wiam Dislam, Taekwondo
128. Mozambique, Kurt Couto, Athletics
129. Myanmar, Zaw Win Thet, Athletics
130. Namibia, Gaby Diana Ahrens, Shooting
131. Nauru, Itte Detenamo, Weightlifting
132. Nepal, Prasiddha Jung Shah, Aquatics
133. Netherlands, Dorian van Rijsselberge, Sailing
134. New Zealand, Nick Willis, Athletics
135. Nicaragua, Osmar Bravo Amador, Boxing
136. Niger, Hima Moustapha Abdoulaye, Boxing
137. Nigeria, Sinivie Boltic, Wrestling
138. Norway, Mira Veras Larsen, Canoe Kayak
139. Oman, Ahmed Al-Hatmi, Shooting
140. Pakistan, Sohail Abbas, Hockey
141. Palau, Rodman Teltull, Athletics
142. Palestine, Maher Abu Rmilah, Judo
143. Panama, Irving Saladino, Athletics
144. Papua New Guinea, Toea Wisil, Athletics
145. Paraguay, Benjamin Hockin Brusquetti, Aquatics
146. Peru, Gladys Tejeda, Athletics
147. Philippines, Hidilyn Diaz, Weightlifting
148. Poland, Agnieszka Radwanska, Tennis
149. Portugal, Telma Monteiro, Judo
150. Puerto Rico, Javier Culson, Athletics
151. Qatar, Bahya Mansour Al Hamad, Shooting
152. Romania, Horia Tecau, Tennis
153. Russian Federation, Maria Sharapova, Tennis
154. Rwanda, Adrien Niyonshuti, Cycling
155. Saint Kitts and Nevis, Kim Collins, Athletics
156. Saint Lucia, Levern Spencer, Athletics
157. Saint Vincent and the Grenadines, Kineke Alexander, Athletics
158. Samoa, Ele Opreloga, Weightlifting
159. San Marino, Alessandra Perilli, Shooting
160. Sao Tome and Principe, Lecabela Quaresma, Athletics
161. Saudi Arabia, Sultan Mubarak Al-Dawoodi, Athletics
162. Senegal, Hortance Diedhiou, Judo
163. Serbia, Novak Djokovic, Tennis
164. Seychelles, Dominic Dugasse, Judo
165. Sierra Leone, Ola Isata Sesay, Athletics
166. Singapore, Tianwei Feng, Table Tennis
167. Slovakia, Jozef Gonci, Shooting
168. Slovenia, Peter Kauzer, Canoe Kayak
169. Solomon Islands Jenly Tega Wini, Weightlifting
170. Somalia, Zamzam Mohamed Farah, Athletics
171. South Africa, Caster Semenya, Athletics
172. Spain, Pau Gasol, Basketball
173. Sri Lanka, Niluka Karunaratne, Badminton
174. Sudan, Ismail Ahmed Ismail, Athletics
175. Suriname, Chinyere Pigot, Aquatics
176. Swaziland, Luke Hall, Aquatics
177. Sweden, Rolf-Göran Bengtsson, Equestrian
178. Switzerland, Stanislas Wawrinka, Tennis
179. Syrian Arab Republic, Majed Aldin Ghazal, Athletics
180. Chinese Taipei, Chen Shih-Chieh, Weightlifting
181. Tajikistan, Mavzuna Chorieva, Boxing
182. United Republic of Tanzania, Zakia Mrisho, Athletics
183. Thailand, Nuttapong Ketin, Athletics
184. Timor-Leste, Augusto Soares, Athletics
185. Togo, Benjamin Boukpeti, Canoe Kayak
186. Tonga, Amini Fonua, Aquatics
187. Trinidad and Tobago, Marc Burns, Athletics
188. Tunisia, Heykel Megannem, Handball
189. Turkey, Neslihan Darnel, Volleyball
190. Turkmenistan, Serdar Hudayberdiyev, Boxing
191. Tuvalu, Tuau Lapua Lapua, Weightlifting
192. Uganda, Ganzi Mugula, Aquatics
193. Ukraine, Roman Gontiuk, Judo
194. United Arab Emirates, Saeed Almaktoum, Shooting
195. United States of America, Mariel Zagunis, Fencing
196. Uruguay, Rodolfo Collazo Tourn, Rowing
197. Uzbekistan, Elshod Rasulov, Boxing
198. Vanuatu, Anolyn Lulu, Table Tennis
199. Venezuela, Fabiola Ramos, Table Tennis
200. Vietnam, Tien Nhat Nguyen, Fencing
201. U.S. Virgin Islands, Tabarie Henry, Athletics
202. Yemen, Tameem Mohammed Ahmed Al-Kubati, Taekwondo
203. Zambia, Prince Mumba, Athletics
204. Zimbabwe, Kirsty Coventry, Aquatics
205. Great Britain, Chris Hoy, Cycling