Advertisement

NIT women's basketball schedule

By United Press International

NIT Women's Basketball Schedule and Results

(Regional seeding in parentheses)

Advertisement

(All times EDT)

First round

March 16

Appalachian State at South Carolina

Butler at Wisconsin

Delaware at Toledo

Liberty at Charlotte

Loyola (Md.) at Old Dominion

Pepperdine at Oklahoma State

Portland State at Wyoming

Wichita State at Kansas

March 17

Alabama at Memphis

Arizona at Utah State

Auburn at Tennessee Tech

Boston College at Yale

California at Cal-Poly

California-Riverside at Colorado

California-Santa Barbara at Southern California

Central Michigan at Illinois State

Creighton at Northwestern

Denver at Brigham Young

Kent State at Duquesne

Lamar at Arkansas

Lehigh at St. Bonaventure

Michigan at Eastern Michigan

Monmouth at Syracuse

Morgan State at Virginia

Nevada at St. Mary's

North Carolina-Wilmington at Richmond

Oral Roberts at Texas Christian

Rice at Missouri State

Southern at Tulane

Virginia Commonwealth at St. Joseph's (Pa.)

March 18

Maryland-Baltimore County at Florida

Drexel at Florida Gulf Coast

Second round

March 19-21

California-Riverside/Colorado winner vs. California/Cal-Poly winner

Pepperdine/Oklahoma State winner vs. Portland State/Wyoming winner

California-Santa Barbara/ Southern California winner vs. Nevada/St. Mary's winner

Arizona/Utah State winner vs. Denver/Brigham Young winner

Butler/ Wisconsin winner vs. Central Michigan/Illinois State winner

Kent State/Duquesne winner vs. Wichita State/Kansas winner

Rice/Missouri State winner vs. Lamar/Arkansas winner

Advertisement

Southern/Tulane winner vs. Oral Roberts/Texas Christian winner

Lehigh/St. Bonaventure winner vs. Monmouth/Syracuse winner

Michigan/Eastern Michigan winner vs. North Carolina-Wilmington/Richmond winner

Creighton/Northwestern winner vs. Alabama/Memphis winner

Auburn/Tennessee Tech winner vs. Delaware/Toledo winner

Boston College/Yale winner vs. Virginia Commonwealth/St. Joseph's (Pa.) winner

Loyola (Md.)/Old Dominion winner vs. Morgan State/Virginia winner

Liberty/Charlotte winner vs. Appalachian State/South Carolina winner

Maryland-Baltimore County/Florida winner vs. Drexel/Florida Gulf Coast winner

--

Third round

March 23-25

--

Quarterfinals

March 26-28

--

Semifinals

March 30-31

--

Championship

April 2

Latest Headlines

Advertisement
Advertisement

Follow Us

Advertisement