Advertisement

Annual Grammy Nominations

BEVERLY HILLS, Calif. -- Following is the list of nominations in 76 categories for the 32nd Annual Grammy Awards to be televised Feb. 1 on CBS:

Record of the Year -- 'The End Of The Innocence,' Don Henley; 'The Living Years,' Mike & The Mechanics; 'She Drives Me Crazy,' Fine Young Cannibals; 'We Didn't Start The Fire,' Billy Joel; 'Wind Beneath My Wings,' Bette Midler.

Advertisement

Album of the Year -- 'The End Of The Innocence,' Don Henley; 'Full Moon Fever,' Tom Petty; 'Nick Of Time,' Bonnie Raitt; 'The Raw & The Cooked,' Fine Young Cannibals; 'Traveling Wilburys Volume 1,' The Traveling Wilburys.

Song of the Year (a songwriter's award) -- 'Don't Know Much,' Barry Mann, Cynthia Weil, Tom Snow; 'The End Of The Innocence,' Don Henley, Bruce Hornsby; 'The Living Years,' Mike Rutherford, Brian Robertson; 'We Didn't Start The Fire,' Billy Joel; 'Wind Beneath My Wings,' Larry Henley, Jeff Silbar.

Best New Artist -- Neneh Cherry; Indigo Girls; Milli Vanilli; Soul II Soul; Tone-Loc.

Best Pop Vocal Performance, Female -- 'Cry Like A Rainstorm, Howl Like The Wind,' Linda Ronstadt; 'Don't Wanna Lose You,' Gloria Estefan; 'Nick of Time,' Bonnie Raitt; 'Straight Up,' Paula Abdul; 'Wind Beneath My Wings,' Bette Midler.

Advertisement

Best Pop Vocal Performance, Male -- 'Batman,' Prince; 'How Am I Supposed to Live Without You,' Michael Bolton; 'Right Here Waiting,' Richard Marx; 'We Didn't Start The Fire,' Billy Joel; 'You Got It,' Roy Orbison.

Best Pop Performance, duo or group with vocal -- 'Don't Know Much,' Linda Ronstadt, Aaron Neville; 'If You Don't Know Me By Know,' Simply Red; 'Love Shack,' The B-52's; 'She Drives Me Crazy,' Fine Young Cannibals; 'The Living Years,' Mike & The Mechanics.

Best Pop Instrumental Performance -- 'Breadline Blues' soundtrack to 'Happy Anniversary Charlie Brown,' various artists; 'Dancing With The Lion,' Andreas Vollenweider; 'Healing Chant,' Neville Brothers; 'Late Night,' Paul Shaffer; 'Whispers and Promises,' Earl Klugh.

Best Rock Vocal Performance, Female -- 'Brave and Crazy,' Melissa Etheridge; 'Foreign Affair,' Tina Turner; 'I Drove All Night,' Cyndi Lauper; 'Let's Stay Together,' Pat Benatar; 'Nick of Time,' Bonnie Raitt.

Best Rock Vocal Performance, Male -- 'The End Of The Innocence,' Don Henley; 'Free Fallin',' Tom Petty; 'Freedom,' Neil Young; 'New York,' Lou Reed; 'When The Night Comes,' Joe Cocker.

Best Rock Performance, duo or group with vocal -- 'Glamour Boys,' Living Colour; 'Mixed Emotions,' the Rolling Stones; 'Rattle and Hum,' U2; 'Traveling Wilburys Volume One,' Traveling Wilburys; 'When Love Comes To Town,' U2, B.B. King.

Advertisement

Best Rock Instrumental Performance -- 'The Crush Of Love,' Joe Satriani; 'High Tension Wires,' Steve Morse; 'Jeff Beck's Guitar Shop With Terry Bozzio And Tony Hymas,' Jeff Beck, Terry Bozzio, Tony Hymas; 'A Piece Of Time,' Andy Summers; 'Travis Walk,' Stevie Ray Vaughan, Double Trouble.

Best Hard Rock Performance -- 'Cult Of Personality,' Living Colour; 'Dr. Feelgood,' Motley Crue; 'G N' R Lies,' Guns N' Roses; 'Love In An Elevator,' Aerosmith; 'Once Bitten Twice Shy,' Great White.

Best Metal Performance -- 'Beast From The East,' Dokken; 'I Don't Believe In Love,' Queensryche; 'One,' Metallica; 'The Real Thing,' Faith No More; 'Ultramega O.K.,' Soundgarden.

Best R&B Vocal Performance, Female -- 'Dreamin',' Vanessa Williams; 'Giving You The Best That I Got,' Anita Baker; 'Good To Be Back, Natalie Cole; 'Miss You Much,' Janet Jackson; 'Through The Storm,' Aretha Franklin.

Best R&B Vocal Performance, Male -- 'Batdance,' Prince; 'Every Little Step,' Bobby Brown; 'Heart's Horizon,' Al Jarreau; 'She Won't Talk To Me,' Luther Vandross; 'We Saved The Best For Last,' Smokey Robinson.

Best R&B Performance, duo or group with vocal -- 'Back To Life,' Soul II Soul; 'Celebrate New Life,' Bebe, Cece Winans; 'Gimme Your Love,' Aretha Franklin, James Brown; 'It Isn't, It Wasn't, It Ain't Never Gonna Be,' Aretha Franklin, Whitney Houston; 'We Sing Praises,' Deniece Williams, Natalie Cole.

Advertisement

Best R&B Instrumental Performance -- 'African Dance,' Soul II Soul; 'Bermuda Nights,' Gerald Albright; 'Constructive Criticism,' Omar Hakim; 'I Can't Get Enough Of Your Love,' Stix Hooper; 'It's No Crime,' Babyface.

Best Rhythm & Blues Song (a songwriter's award) -- 'Every Little Step,' L.A. Reid, Babyface; 'If You Don't Know Me By Now,' Kenny Gamble, Leon Huff; 'Miss You Much,' James Harris III, Terry Lewis; 'Superwoman,' L.A. Reid, Babyface, Daryl Simmons; 'When A Man Loves A Woman,' Calvin Lewis, Andrew Wright.

Best Rap Performance -- 'Bust A Move,' Young MC; 'Fight The Power,' Public Enemy; 'Funky Cold Medina,' Tone-Loc; 'I Think I Can Beat Mike Tyson,' D.J. Jazzy Jeff And The Fresh Prince; 'Me Myself and I,' De La Soul.

Best New Age Performance -- 'Dancing With The Lion,' Andreas Vollenweider; 'Icarus,' (from the soundtrack, 'Wolf Eyes') Paul Winter; 'Orinoco Flow (Sail Away),' Enya; 'Passion -- Music For The Last Temptation Of Christ,' Peter Gabriel; 'Tibet,' Mark Isham.

Best Jazz Fusion Performance -- 'Amandla,' Miles Davis; 'Letter From Home,' Pat Methany Group; 'On Solid Ground,' Larry Carlton; 'On The Corner,' John Patitucci; 'Real Life Story,' Terri Lyne Carrington; 'Spellbound,' Joe Sample.

Best Jazz Vocal Performance, Female -- 'Blues On Broadway,' Ruth Brown; 'The Christmas Song,' Diane Schuur; 'In A Mellow Tone,' Anita O'Day; 'Live In Paris,' Dee Dee Bridgewater; 'Short Stories,' Janis Siegal.

Advertisement

Best Jazz Vocal Performance, Male -- 'At Last,' Lou Rawls; 'In A Sentimental Mood,' Dr. John; 'In Good Company,' Joe Williams; 'Tenderly,' George Benson; 'When Harry Met Sally ...,' Harry Connick Jr.

Best Jazz Vocal Performance, duo or group -- 'Get The Booty,' James Moody, Dizzy Gillespie; 'Is You Or Is You Ain't My Baby,' (from the soundtrack, 'In Good Company') Joe Williams, Marlena Shaw; 'Like The Whole World's Watching,' Take 6; 'Makin' Whoopee,' Dr John, Rickie Lee Jones; 'Save The Bones For Henry Jones,' Ray Charles, Lou Rawls.

Best Jazz Instrumental Performance, soloist (on a jazz recording) -- 'After Hours,' Andre Previn; 'Aura,' Miles Davis; 'Bessie's Blues,' John Patitucci; 'The Majesty Of The Blues,' Wynton Marsalis; 'Sophisticated Lady,' Chick Corea.

Best Jazz Instrumental, group -- 'After Hours,' Andre Previn, Joe Pass, Ray Brown; 'Chick Corea Akoustic Band,' Chick Corea Akoustic Band; 'The Majesty Of The Blues,' Wynton Marsalis; 'The Spin,' Yellowjackets; 'Trio Jeepy,' Branford Marsalis.

Best Jazz Instrumental Performance, big band -- 'Aura,' Miles Davis; 'The Definitive Thad Jones,' Mel Lewis Jazz Orchestra; 'The Legend, The Legacy,' The Count Basie Orchestra directed by Frank Foster; 'Music Is My Mistress,' The Duke Ellington Orchestra conducted by Mercer Ellington; 'Uptown, Downtown,' McCoy Tyner Big Band.

Advertisement

Best Country Vocal Performance, Female -- 'Absolute Torch And Twang,' k.d. lang; 'Bluebird,' Emmylou Harris; 'I Don't Want To Spoil The Party,' Rosanne Cash; 'Why'd You Come In Here Lookin' Like That,' Dolly Parton; 'Willow In The Wind,' Kathy Mattea.

Best Country Vocal Performance, Male -- 'After All This Time,' Rodney Crowell; 'I'm No Stranger To The Rain,' Keith Whitley; 'It's Just A Matter Of Time,' Randy Travis; 'Killin' Time,' Clint Black; 'Lyle Lovett And His Large Band,' Lyle Lovett.

Best Country Performance, duo or group with vocal -- 'Big Dreams In A Small Town,' Restless Heart; 'Honky Tonk Heart,' Highway 101; 'She Don't Love Nobody,' Desert Rose Band; 'Will The Circle Be Unbroken, Volume Two,' The Nitty Gritty Dirt Band; 'Young Love,' The Judds.

Best Country Vocal Collaboration -- 'Act Naturally,' Buck Owens, Ringo Starr; 'Sin City,' Dwight Yoakam, k.d. lang; 'There's A Tear In My Beer,' Hank Williams Jr., Hank Williams Sr.; 'Will The Circle Be Unbroken,' The Nitty Gritty Dirt Band, Johnny Cash, Roy Acuff, Ricky Skaggs, Levon Heim, Emmylou Harris; 'You Ain't Goin' Nowhere,' Chris Hillman, Roger McGuinn.

Best Country Instrumental Performance -- 'All I Got Is Gone Away,' John Hartford; 'Amazing Grace,' Randy Scruggs; 'Big Foot,' New Grass Revival; 'Black And White Rag,' Asleep at the Wheel; 'If You've Got The Money (Honey I've Got The Time),' Jerry Douglas.

Advertisement

Best Bluegrass Recording -- 'At The Old Schoolhouse,' The Johnson Mountain Boys; 'Bill Monroe & The Bluegrass Boys Live At The Opry,' Bill Monroe and the Bluegrass Boys; 'Heartbreak Hotel,' The Doug Dillard Band; 'The Masters,' Eddie Adcock, Kenny Baker, Josh Graves, Jesse McReynolds; 'Two Highways,' Alison Krauss, Union Station; 'The Valley Road,' Bruce Hornsby, Nitty Gritty Dirt Band.

Best Country Song (a songwriter's award) -- 'After All This Time,' Rodney Crowell; 'A Better Man,' Clint Black, Hayden Nichols; 'Luck In My Eyes,' k.d. lang, Ben Mink; 'She Don't Love Anybody,' John Hiatt; 'There's A Tear In My Beer,' Hank Williams Sr.

Best Gospel Vocal Performance, Female -- 'Be Thou My Vision,' Debby Boone; 'Don't Cry,' CeCe Winans; 'Forever Friends,' Sandi Patti; 'Healing,' Deniece Williams; 'Immigrant's Daughter,' Margaret Becker; ''Tis So Sweet To Trust In Jesus,' Amy Grant.

Best Gospel Vocal Performance, Male -- 'Farther On,' Russ Taff; 'Feels Good To Be Forgiven,' Eddie DeGarmo; 'Holy, Holy, Holy,' Michael W. Smith; 'I Can Begin Again,' Larnelle Harris; 'A Love Like This,' Wintley Phipps, 'Meantime,' Bebe Winans.

Best Gospel Vocal Performance, duo or group, choir or chorus -- 'Big World,' Mylon & Broken Heart; 'Heaven,' Bebe, Cece Winans; 'O Sacred Head Now Wounded,' First Call; 'On Fire!' Petra; 'The Savior Is Waiting,' Take 6.

Advertisement

Best Soul Gospel Vocal Performance, Male or Female -- 'As Long As We're Together,' Al Green; 'My Time Is Not Over,' Albertina Walker; 'Total Victory,' Vickie Winans; 'Wonderful,' Beau Williams; 'You Got A Choice To Make,' Daniel Winans.

Best Soul Gospel Vocal Performance, duo, group, choir or chorus -- 'And They Sang A Hymn,' Minister Thomas Whitfield and The Thomas Whitfield Company; 'Available To You,' The Rev. Milton Brunson and the Thompson Community Singers; 'Can't Hold Back,' L.A. Mass Choir; 'Let Brotherly Love Continue,' Daniel Winans & Choir; 'Will You Be Ready?' Commissioned.

Best Latin Pop Performance -- 'America,' Miguel Gallardo; 'Baila Mi Rumba,' Jose Luis Rodriguez; 'Chayanne,' Chayanne; 'Cielito Lindo,' Jose Feliciano; 'Suspiros,' Dyango.

Best Tropical Latin Performance -- 'Animation,' Wilfrido Vargas; 'Azucar,' Eddie Palmieri; 'Irresistible,' Ray Barretto; 'Ritmo En El Corazon,' Celia Cruz, Ray Barretto; 'Top Secrets-Altos Secretos,' Willie Colon.

Best Mexican-American Performance -- 'Amanecer,' Peter Rubalcava; 'Corridos Prohibidos,' Los Tigres Del Norte; 'Emilio Navaira & Rio Band,' Emilio Navaira and Rio Band; 'The Father Of Tex-Mex Conjunto,' Narcisco Martinez; 'La Pistola y El Corazon,' Los Lobos.

Best Traditional Blues Recording -- 'Ginger Ale Afternoon,' Willie Dixon; 'The Healer,' John Lee Hooker; 'If I Can't Sell It, I'll Keep Sittin' on It,' Ruth Brown; 'I'm in the Mood,' John Lee Hooker and Bonnie Raitt; 'Memphis Blues: The Paris Sessions,' Memphis Slim.

Advertisement

Best Contemporary Blues Recording -- 'In Step,' Stevie Ray Vaughan and Double Trouble; 'King of the Blues,' B.B. King; 'Live from Austin,' Delbert McClinton; 'Midnight Run,' Bobby Blue Bland; 'Wang Dang Doodle,' Koko Taylor.

Best Traditional Folk Recording -- 'A la Veille Facon,' The Cajun Tradition; 'American Indian Dance Theatre,' (Various American Indian Tribes) Barbara Schwei, producer; 'Blind Dog,' Norman and Nancy Blake; 'Le Mystere des Voix Bulgares, Vol. II,' Bulgarian State Female Vocal Choir; 'Now That's a Good Tune,' Masters of Traditional Missouri Fiddling.

Best Contemporary Folk Recording -- 'Bamboleo,' Gypsy Kings; 'Bayou Cadillac,' Beausoleil; 'Crossroads,' Tracy Chapman; 'Indigo Girls,' Indigo Girls; 'Old Friends,' Guy Clark.

Best Polka Recording -- 'All My Love for You,' Jimmy Sturr and his Orchestra; 'Any Time Is Polka Time,' Walter Ostanek and his Band; 'Moldie Oldie Golden Goodies,' Gene Mendalski and the G-Men; 'Penn Ohio Polka Pals Souvenir Edition,' Penn Ohio Polka Pals; 'Polkaholic,' Gordon Hartman.

Best Raggae Recording -- 'I.D.,' The Wailers Band; 'Liberation,' Bunny Wailer; 'Live In Paris,' Burning Spear; 'One Bright Day,' Ziggy Marley and the Melody Makers; 'Serious Business,' Third World.

Best Recording For Children -- 'Bullfrogs and Butterflies -- I've Been Born Again,' Tony Salerno, Ron Kreuger, Frank Hernandez, producers; 'A Disney Spectacular,' Erich Kunzel conducting the Cincinnati Pops Orchestra; 'Oliver & Company -- Story & Songs From the Motion Picture,' Ted Kryczko, producer; 'Raffi in Concert with the Rise and Shine Band,' Raffi; 'The Rock-A-Bye Collection Vol. I,' Tanya Goodman; 'Thumbelina,' read by Kelly McGillis and Music by Mark Isham.

Advertisement

Best Comedy Recording -- 'Dice,' Andrew Dice Clay; 'Motherhood: The Second Oldest Profession,' Erma Bombeck; 'P.D.Q. Bach: 1712 Overture and Other Musical Assaults,' Peter Schickele, the Greater Hoople Area Off-Season Philharmonic; 'Wild Thing,' Sam Kinison; 'Without You I'm Nothing,' Sandra Bernhard.

Best Spoken Word, or non-musical recording -- 'All I Really Know Is What I Learned in Kindergarten,' Robert Fulghum; 'I Want to Grow Hair, I Want to Grow Up, I Want to Go to Boise,' Erma Bombeck; 'It's Always Something,' Gilda Radner; 'Sir John Gielgud Reads Alice in Wonderland,' Sir John Gielgud; 'The War of the Worlds 50th Anniversary Production,' Jason Robards, Steve Allen, Douglas Edwards and cast.

Best Musical Cast Show Album -- 'Aspects Of Love,' Andrew Lloyd Webber, producer; 'Broadway The Hard Way,' Frank Zappa, producer; 'Jerome Robbins' Broadway,' Jay David Saks, producer; 'Sarafina! The Music of Liberation,' Mbongeni Ngema, producer; 'Sondheim; Pacific Overtures,' John Yap, producer.

Best Instrumental Composition -- 'The Batman Theme,' Danny Elfman, composer; 'Field Of Dreams,' James Horner, composer; 'Letter From Home,' Pat Metheny, composer; 'Morning Sprite,' Chick Corea, composer; 'Suite From 'The Milagro Beanfield War,'' Dave Grusin, composer; 'Who Framed Roger Rabbit Suite,' Alan Silvestri, composer.

Best Album of Original Instrumental Background Score Written for a Motion Picture or for Television -- 'Batman,' Danny Elfman, composer; 'The Fabulous Baker Boys,' Dave Grusin, composer; 'Field Of Dreams,' James Horner, composer; 'Indiana Jones and The Last Crusade,' John Williams, composer; 'Passion -- Music For The Last Temptation Of Christ,' Peter Gabriel.

Advertisement

Best Song Written Specifically for a Motion Picture or for Television -- 'Angel of Harlem,' (from the motion picture 'Rattle & Hum') U2; 'The Girl Who Used To Be Me,' (from the motion picture 'Shirley Valentine') Alan and Marilyn Bergman; 'I Love To See You Smile,' (from the motion picture 'Parenthood') Randy Newman; 'Let The River Run,' (from the motion picture 'Working Girl') Carly Simon; 'Partyman,' (from the motion picture soundtrack, 'Batman') Prince.

Best Music Video, short form -- 'Leave Me Alone,' Michael Jackson; 'The Living Years,' Mike & the Mechanics; 'Orinoco Flow (Sail Away),' Enya; 'Something To Hold On To,' Trevor Rabin; 'There's A Tear In My Beer,' Hank Williams Jr. and Hank Williams Sr.

Best Music Video, long form -- 'Hangin' Tough,' New Kids On The Block; 'In Concert: Delicate Sound of Thunder,' Pink Floyd; 'Moonwalker,' Michael Jackson; 'Rhythm Nation,' Janet Jackson; 'Savage,' The Eurythmics.

Best Arrangement on an Instrumental -- 'Anything Goes,' Les Hooper; 'The Count Basie Remembrance Suite,' Frank Foster; 'Extensions,' Maxine Roach; 'Suite From 'The Milagro Beanfield War,'' Dave Grusin; 'Three In One,' Thad Jones.

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocal -- 'Bring On The Raindrops,' Frank Foster; 'Carlotta's Heart,' (from the motion picture 'Working Girl') Don Sebesky; 'It Had To Be You,' (from the motion picture 'When Harry Met Sally') Marc Shaiman; 'My Funny Valentine,' (from the motion picture 'The Fabulous Baker Boys') Dave Grusin; 'Rhythm Nation,' Terry Lewis and Jimmy Jam.

Advertisement

Best Album Package -- 'Batman,' Tom Recchion, art director; 'Foreign Affair,' Bill Burks and Tommy Steele, art directors; 'Monster,' Tommy Steele, art director; 'Sound + Vision,' Roger Gorman, art director, 'World In Motion,' Jimmy Wachtel, art director.

Best Album Notes -- 'American Musial Theater -- Shows, Songs and Stars,' Dwight Blocker Bowers; 'Bird,' Phil Schaap; 'The Complete Fantasy Recordings,' Gene Lees; 'Jazz Piano,' Martin Williams, Dick Katz and Francis Davis; 'Now That's A Good Tune,' Howard Wright Marshall and Amy Skillman.

Best Historical Album -- 'American Musical Theater -- Shows, Songs and Stars,' Swight Blocker Bowers and Margaret Robinson; 'Blue Note 50th Anniversary Collection Volumes 1-5 1939-1989,' Michael Cuscuna, producer; 'Chuck Berry-The Chess Box,' Andy McKaie, producer; 'Jazz Piano,' Martin Williams, producer; 'Nat King Cole And The King Cole Trio,' Will Friedwald, producer.

Best Engineered Recording -- 'Cry Like A Rainstorm-Howl Like The Wind,' George Massenburg; 'Flowers In The Dirt,' Neil Dorfsman; 'Full Moon Fever,' Mike Campbell, Don Smith and Bill Bottrell; 'Happy Anniversary, Charlie Brown,' Josiah Gluck; 'Like A Prayer,' Bill Bottrell, 'Migration,' Don Murray and Ed Rak.

Producer of the Year -- Peter Asher; Emilio Estefan, Jr., Jorge Casas, Clay Ostwald; Jimmy Jam, Terry Lewis, Janet Jackson; L.A. Reid & Babyface; Prince; Tears For Fears, David Bascombe.

Advertisement

Classical Producer of the Year -- Wolf Erichson; Michael Haas; Patti Laursen; Elizabeth Ostrow; Robert Woods.

Best Classical Album -- 'Bartok: 6 String Quartets,' Emerson String Quartet, Wolf Erichson, producer; 'Bruckner: Symphony No. 8 in C Minor,' Herbert von Karajan conducting Vienna Philharmonic, Michel Glotz, producer; 'Busoni: Piano Concerto in C' (with male chorus), Christoph von Dohnanyi conducting the Cleveland Orchestra; Garrick Ohlsson, piano, Robert Woods, producer; 'Hanson: Symphonies No. 1 in E Minor 'Nordic,'' and No. 2 'Romantic'; (Elegy in memory of Serge Koussevitsky), Gerard Schwarz conducting the Seattle Symphony, Adam Stern, producer; 'Wagner: Die Walkuere,' James Levine conducting the Metropolitan Opera Orchestra (principal soloists Lakes, Moll, Morris, Norman, Behrens,) Ludwig Cord Garben, producer.

Best Orchestral Performance -- Bartok: 'Concerto For Orchestra: Music For Strings, Percussion And Celesta,' Charles Dutoit conducting the Montreal Symphony Orchestra; Bruckner: 'Symphony No. 8 In C Minor,' Herbert von Karajan conducting the Vienna Philharmonic; Copland: 'Appalachian Spring,' 'Short Symphony,' 'Three Latin American Sketches' and 'Quiet City,' Orpheus Chamber Orchestra; Hanson: Symphonies No. 1 in E Minor ('Nordic') and No. 2 'Romantic: Elegy in memory of Serge Koussevitsky,' Gerard Schwarz conducting the New York Philharmonic.

Best Opera Recording -- Berg: Wozzeck -- Claudio Abbado conducting the Vienna Philharmonic, principal solos: Grundheber, Raffeiner, Langridge, Zednik, Haugland and Behrens, Werner Mayer and Christopher Alder producers; Gershwin: Porgy and Bess -- Simon Rattle conducting The London Philharmonic and The Glyndebourne Chorus, principal solos: White, Haymon, Evans, Blackwell, Hubbard, Clarey, Baker, David R. Murray producer; R. Strauss: Elektra -- Seiji Ozawa conducting the Boston Symphony Orchestra, principal solos: Ludwig, Behrens, Secunde, Ulfung, Hynninen; Wilhelm Hellweg, producer; Wagner: Die Walkuere -- James Levine conducting the Metropolitan Opera Orchestra, principal solos: Lakes, Moll, Morris, Norman, Behrens, Ludwig, Cord Garben producer.

Advertisement

Best Choral Performance (other than opera) -- Britten: War Requiem, Robert Shaw conducting the Atlanta Symphony Orchestra and Chorus and Atlanta Boy's Choir; Elgar: The Kingdom, Leonard Slatkin conducting the London Philharmonic Choir and Orchestra, Richard Cooke, choral conductor; Handel: Jephtha, John Eliot Gardiner conducting the Monteverdi Choir and English Baroque Soloists; Handel: Messiah, Trevor Pinnock conducting the English Concert Choir and English Concert; Vaughan Williams: Choral Music; Oxford Elegy, Flos Campi, etc., Stephen Darlington conducting Christ Church Cathedral Choir.

Best Classical Performance, Instrumental Soloist(s) with Orchestra -- Barber: Cello Concerto, Op. 22/Britten: Symphony For Cello and Orchestra, Op. 68, Yo-Yo Ma, cello (David Zinman conducting the Baltimore Symphony Orchestra); Copland: Clarinet Concerto, David Shifrin, clarinet (Gerard Schwarz conducting the New York Chamber Symphony); Gubaidulina: Offertorium, Gideon Kremer, violin, Charles Dutoit conducting the Boston Symphony; Schuman: Violin Concerto/Bernstein: Serenade For Violin, Strings and Percussion; Robert McDuffie, violin, Leonard Slatkin conducting Saint Louis Symphony Orchestra; Shostakovich: Violin Concerto No. 1/Prokofiev: Violin Concerto No. 2, Viktoria Mullova on violin, Andre Previn conducting the Royal Philharmonic Orchestra.

Best Classical Performance, Instrumental Soloist without Orchestra -- Bach: English Suites, BWV 806-11, Andras Schiff, piano; Beethoven: The Late Piano Sonatas (Opps. 101, 106, 109, 110, 111), Richard Goode, piano; Chopin: Four Ballades (Opp. 23,38, 47, 52) Barcarolle, Op. 60; Fantasie, Op. 49, Krystian Zimerman, piano; Martuby: Piano Sonata No. 1; Les Ritournelles; Fantasie et Toccata, Rudolf Firkusny, piano; Popper: Romantic Cello Favorites, Janos Starker, cello, Shigeo Neriki, accompanying.

Advertisement

Best Chamber Music Performance -- Bartok: 6 String Quartets, The Emerson String Quartet; Beethoven: String Quartet No. 13 in B Flat, Grosse Fuge in B Flat, The Guarneri Quartet; Beethoven: String Trios (E flat, Op. 3/Serenade in D, Op. 8/G, Op. 9 no. 1 /D, Op. no. 2/C Op. 9 no. 3) Anne-Sophie Mutter violin, Mstislav Rostropovich cello, Bruno Giuranna viola; Prokofiev: Violin Sonatas No. 1 in F minor and No. 2 in D, Shlomo Mintz, violin and Yefim Bronfman, piano; Shostakovich: Trio No. 2 For Violin, Cello and Piano in E Minor, Op. 67 and Sonanta For Cello and Piano in D Minor, Emanuel Ax, piano; Isaac Stern, violin, Yo-Yo Ma, cello.

Best Classical Vocal Soloist Performance -- Knoxville-Summer of 1915, Dawn Upshaw soprano; Live in Tokyo 1988, Placido Domingo tenor and Kathleen Battle, soprano; Puccini: The Unknown Puccini, Placido Domingo tenor; Schubert: Lieder, Kathleen Battle soprano; William Sharp, Baritone, performing various works.

Best Contemporary Composition -- Gubaidulina: Offertorium, Sofia Gubaidulina; Lutoslawski: Chain 2, Witold Lutoslawski; Lutoslawski: Partita, Witold Lutoslawski; Part: Passio, Arvo Part; Reich: Different Trains, Steve Reich.

Best Engineered Recording, Classical -- Bartok: Concerto For Orchestra, Percussion and Celesta, John Dunkerley; Britten: War Requiem, Jack Renner; Hanson: Syms. No. 1 in E Minor and No. 2 'Romantic,' John Eargle; Mahler: Symphony No. 3 in D Minor, Karl-August Naegler and Helmet Burk; Wagner, Die Walkuere, Wolfgang Mitlehner.

Advertisement

Latest Headlines

Advertisement
Advertisement

Follow Us

Advertisement