Advertisement

Final list of names, hometowns of USS Iowa fatalities

WASHINGTON -- Following is the final, alphabetized list with names and hometowns of sailors killed in the explosion aboard the USS Iowa:

-Tung Thanh Adams, fire controlman 3rd class, Alexandria, Va.

Advertisement

-Robert Wallace Backherms, gunner's mate 3rd class, Ravenna, Ohio

-Dwayne Collier Battle, electrician's mate/fireman apprentice, Rocky Mount, N.C.

-Walter Scott Blakey, gunner's mate 3rd class, Eaton Rapids, Mich.

-Pete Edward Bopp, gunner's mate 3rd class, Levittown, N.Y.

-Ramon Jerel Bradshaw, seaman recruit, Tampa, Fla.

-Phillip Edward Buch, lieutenant, Las Cruces, N.M.

-Eric Ellis Casey, seaman apprentice, Mt. Airy, N.C.

-John Peter Cramer, gunner's mate 2nd class, Uniontown, Pa.

-Milton Francis Devaul Jr., gunner's mate 3rd class, Solvay, N.Y.

-Leslie Allen Everhart Jr., seaman apprentice, Cary, N.C.

-Gary John Fisk, boatswain's mate 2nd class, Oneida, N.Y.

-Tyrone Dwayne Foley, seaman, Bullard, Texas

-Robert James Gedeon III, seaman apprentice, Lakewood, Ohio

-Brian Wayne Gendron, seaman apprentice, Madera, Calif.

-John Leonard Goins, seaman recruit, Columbus, Ohio

-David L. Hanson, electrician's mate 3rd class, Perkins, S.D.

-Ernest Edward Hanyecz, gunner's mate 1st class, Bordentown, N.J.

-Clayton Michael Hartwig, gunner's mate 2nd class, Cleveland, Ohio

-Michael William Helton, legalman 1st class, Louisville, Ky.

-Scott Alan Holt, seaman apprentice, Fort Myers, Fla.

-Reginal L. Johnson Jr., seaman recruit, Warrensville Heights, Ohio

-Brian Robert Jones, seaman, Kennesaw, Ga.

-Nathaniel Clifford Jones Jr., seaman apprentice, Buffalo, N.Y.

-Michael Shannon Justice, seaman, Matewan, W.Va.

-Edward J. Kimble, seaman, Ft. Stockton, Texas

-Richard E. Lawrence, gunner's mate 3rd class, Springfield, Ohio

-Richard John Lewis, fire controlman/seaman apprentice, Northville, Mich.

-Jose Luiz Martinez Jr., seaman apprentice, Hidalgo, Texas

-Todd Christopher McMullen, boatswain's mate, Manheim, Pa.

-Todd Edward Miller, seaman recruit, Ligonier, Pa.

-Robert Kenneth Morrison, legalman 1st class, Jacksonville, Fla.

-Otis Levance Moses, seaman, Bridgeport, Conn.

-Darin Andrew Ogden, gunner's mate 3rd class, Shelbyville, Ind.

-Ricky Ronald Peterson, seaman, Houston, Minn.

-Matthew Ray Price, gunner's mate 3rd class, Burnside, Pa.

-Harold Earl Romine Jr., seaman recruit, Bradenton, Fla.

-Geoffrey Scott Schelin, seaman, Costa Mesa, Calif.

-Heath Eugene Stillwagon, gunner's mate 3rd class, Connelsville, Pa.

-Todd Thomas Tatham, seaman recruit, Wolcott, N.Y.

-Jack Ernest Thompson, gunner's mate 3rd class, Greeneville, Tenn.

-Stephen J. Welden, gunner's mate 2nd class, Bethany, Okla.

-James Darrell White, gunner's mate 3rd class, Norwalk, Calif.

-Rodney Maurice White, seaman recruit, Louisville, Ky.

-Michael Everett Williams, boatswain's mate 2nd class, South Shore, Ky.

-John Rodney Young, seaman, Rock Hill, S.C.

-Reginald Owen Ziegler, gunner's mate senior chief, Port Gibson, N.Y.

Latest Headlines