Advertisement

Track and Field Results;NEWLN:World Championships at Rome, Aug. 29

Men's 100 meters, First Round

Heat One -- 1, Ray Stewart, U.S., 10.23 seconds. 2, Ronald Desruelles, Belgium, 10.39. 3, Mike McFarland, Britain, 10.39. 4, Hsin Fu Cheng, Taipei, 10.41. 5, Mark Witherspoon, U.S., 10.65. 6, Leandro Penalver, Cuba, 10.65. 7, Earl Hazel, St Kitts, 10.96. 8, Robert Loua, Guinea, 11.09.

Advertisement

Heat Two -- 1, Max Moriniere, France, 10.29. 2, Aleksandr Yevgenyev, Soviet Union, 10.33. 3, Andres Simon, Cuba, 10.34. 4, Lee McRae, U.S., 10.34. 5, Christian Haas, West Germany, 10.39. 6, Issa Allassane, Benin, 10.68. 7, Hanna Ziad, Lebanon, 11.04. 8, Mohd Eid Ismail Amawi, Palestine, 11.56.

Heat Three -- 1, Robson da Silva, Brazil, 10.42. 2, Achmed de Kom, Holland, 10.49. 3, Vladimir Muravyev, Soviet Union, 10.53. 4, Harouna Pale, Burkina Faso, 20.68. 5, Theophile Nkounkou, Congo, 10.89. Did not start: Ali Youssouf, Comores, Greg Barnes, Ivory Coast, Allan Wells, Britain.

Heat Four -- 1, Pierfrancesco Pavoni, Italy, 10.24. 2, Viktor Bryzgin, Soviet Union, 10.25. 3, Linford Christie, Britain, 10.29. 4, Hiroki Fuwa, Japan, 10.43. 5, Tao Li, China, 10.52. 6, Julien Thode, Netherlands Antilles, 10.69. 7, Oscar Fernandez, Peru, 11.04. 8, Alan Zammit, Malta, 11.32.

Heat Five -- 1, Ben Johnson, Canada, 10.24. 2, Andrew Smith, Jamaica, 10.39. 3, Javier Arques, Spain, 10.41. 4, Charles Louis Seck, Senegal, 10.43. 5, Patrick Nwankwo, Nigeria, 10.43. 6, Mustapha Kamel Selmi, Algeria, 10.48. 7, Rodney Cox, Turks and Caicos Islands, 11.18. 8, Gilbert Bessi, Monaco, 11.77.

Advertisement

Heat Six -- 1, Carl Lewis, U.S., 10.05. 2, Attila Kovacs, Hungary, 10.26. 3, Valentin Atanasov, Bulgaria, 10.39. 4, Ricardo Chacon, Cuba, 10.43. 5, Dirk Schweisfurth, West Germany, 10.50. 6, Arnaldo Abrantes, Portugal, 10.64. 7, Rick Hiram, Nauru, 11.37. Did not start: Trevor Davis, Anquiila.

Heat Seven -- 1, Chidi Imoh, Nigeria, 10.22. 2, Andreas Berger, Austria, 10.22. 3, Desai Williams, Canada, 10.30. 4, Eric Akwogyikam, Ghana, 10.37. 5, Jailto Bonfim, Brazil, 10.41. 6, Jerry Jeremiah, Vanuatu, 10.81. 7, Ismail Mohamed Waheed, Maldives, 11.48. Did not start: Takale Tuna, Papua New Guinea.

Womens 100 meters, First Round

(First four in each heat and four fastest finishers to second round)

Heat One -- 1, Heike Drechsler, East Germany, 11.02. 2, Nadejda Georgieva, Bulgaria, 11.27. 3, Irina Slyusar, Soviet Union, 11.34. 4, Marisa Masullo, Italy, 11.71. 5, Felicite Bada, Benin, 12.22. 6, Alyson Caulker, Sierra Leone, 12.33. 7, Sara Rossini, San Marino, 12.86. 7, Erin Tierney, Cook Islands, 13.12.

Heat Two -- 1, Merlene Ottey, Jamaica, 11.26. 2, Laurence Bily, France, 11.32. 3, Natalia Pomoshchnikova, Soviet Union, 11.39. 4, Diane Holden, Australia, 11.53. 5, Sheila Dos Santos, Brazil, 11.82. 6, Rosanna Browne, Anguilla, 12.80. 7, Lorraine Nanton, Montserrat, 13.30. 8, A. Karim, Sudan, 14.07.

Advertisement

Heat Three -- 1, Alice Brown, U.S., 11.42. 2, Angela Bailey, Canada, 11.52. 3, Simone Jacobs,Britain, 11.77. 4, Francois Philippe Leroux, France, 11.92. 5, Totagoda Mangalika, Sri Lanka, 12.34. 6, Sherlete Barrow, Belize, 13.21. 7, Denise Ephraim, Nauru, 13.69. Did not start: Fydia Inahahoro, Burma.

Heat Four -- 1, Anelia Nuneva, Bulgaria, 11.37. 2, Olga Zolotareva, Soviet Union, 11.52. 3, Lilliana Allen, Cuba, 11.57. 4, Pauline Davis, Bahamas, 11.59. 5, Yolanda Diaz, Spain, 12.00. Did not start: Jammo Launa, Papua New Guinea; Aminata Diarra, Mali.

Heat Five -- 1, Ulrike Sarvari, West Germany, 11.37. 2, Silke Gladisch, East Germany, 11.42. 3, Pam Marshall, U.S., 11.44. 4, Angela Phipps, Canada, 11.62. 5, Ka Yi Ng, Hong Kong, 12.26. 6, Budi Nurani, Indonesia, 12.34. 7, Intisar Sudani, Jordan, 12.91. Did not start: Djaffar Faouzia, Comores.

Heat Six -- 1, Nelli Cooman Fiere, Holland, 11.18. 2, Angella Issajenko, Canada, 11.42. 3, Valya Demireva, Bulgaria, 11.61. 4, Gisele Ongolo, Gabon, 11.89. 5, Marie Ange Wirtz, Seychelles, 12.64. 6, Judith Robinson, Turks and Caicos Islands, 13.15. 7, Abla Comlan, Togo, 13.21. Did not start: Tina Iheagwam, Nigeria.

Heat Seven -- 1, Diane Williams, U.S., 11.22. 2, Marlies Gohr, East Germany, 11.47. 3, Paula Dunn, Britain, 11.52. 4, Ingrid Verbruggen, Belgium, 11.52. 5, Amparo Caicedo, Colombia, 11.88. 6, J. Diankolela, Congo, 12.84. 7, Soraima Martha, Netherlands Antilles, 12.87. 8, Jyhan Hassan Didi, Maldives, 15.05. (ends women's 100 meters first round) Women's 800 meters, First Round (First three in each heat, and four best times, qualify for semifinals)

Advertisement

Heat 1 -- 1, Slobodanka Colovic, Yugoslavia, 2:02.54. 2, Delisa Walton Floyd, U.S., 2:02.76. 3, Jarmila Kratochvilova, Czechoslovakia, 2:03.06. 4, Rosa Colorado, Spain, 2:03.40. 5, Soraya Vieria Telles, Brazil, 2:03.55. 6, Ausa Mwendachabe, Zambia, 2:07.06. 7, Jacqueline Rasoazanamanalina, Madagascar, 2:11.27. Did not start: Maria do Rosar Afonso Lomba, Sao Tome.

Heat 2 -- 1, Ana Fidelia Quirot, Cuba, 2:01.99. 2, Mitica Junghiatu, Romania, 2:02.23. 3, Nathalie Thoumas, France, 2:02.54. 4, Essie Washington, U.S., 2:02.61. 5, Salina Chirchir, Kenya, 2:02.90. 6, Jennifer Fisher, Bermuda, 2:09.04. 7, Mireille Sankatsing, Surinam, 2:12.02. Did not start: Sarmila Ray, Bangladesh.

Heat 3 -- 1, Christine Wachtel, East Germany, 2:01.50. 2, Liubov Gurina, Soviet Union, 2:01.74. 3, Diane Edwards, Britain, 2:02.57. 4, Cataliuna Gheorghiu, Romania, 2:03.04. 5, Angelita Lind, Puerto Rico, 2:04.59. 6, Puseletso Monkoe, Lesotho, 2:22.29. 7, Letticia Thomas, Dominica, 2:26.02. Did not start: Antri Avvraam, Cyprus.

Heat 4 -- 1, Sigrun Wodars, East Germany, 1:59.97. 2, Gabriela Sedlakova, Czechoslovakia, 2:00.23. 3, Nadezhda Olizarenko, Soviet Union, 2:00.28. 4, Mary Burzminski, Canada, 2:01.62. 5, Joetta Clark, U.S., 2:01.81. 6, Maria Akraka, Sweden, 2:02.24. 7, Neaime Zeina Boulos, Lebanon, 2:15.75. Did not start: Kungu Bankombo, Zaire. (end women's 800 meters first round) Men's Shot Put Qualifiers from Groups A & B -- Alessandro Andrei, Italy, 70 feet, 9 1-4 inches. Ulf Timmermann, East Germany, 69-3 1-4. Viacheslav Lykho, Soviet Union, 68-10 1-2. Udo Beyer, East Germany, 68-8 3-4. Werner Guenthoer, Switzerland, 67-9 1-2. John Brenner, U.S., 66-6 1-2. Remigius Machura, Czechoslovakia, 66-6. Klaus Bodenmueller, Austria, 65-6. Sergei Gavriushin, Soviet Union, 65-6. Gert Weil, Chili, 64-10. Helmut Krieger, Poland, 64-8 3-4. Karsten Stolz, West Germany, 64-7 1-4.

Advertisement

Non-qualifiers -- Greg Tafralis, U.S., 64-4 1-2. Georgi Todorov, Bulgaria, 63-9. Ron Backes, U.S., 63-5 1-2. Udo Gelhausen, West Germany, 62-8. Dimitris Koutsoukis, Greece, 62-6. Janne Ronkainen, Finland, 60-3. Lars Sundin, Sweden, 56-7 1-4. Did not start: Jan Sagedal and Arne Pedersen, Norway.

Qualifiers for final

ying height 6-3 1-4) -- Coleen Sommer, U.S.; Stefka Kostadinova, Bulgaria; Silvia Costa, Cuba; Madely Beaugendre, France; Liudmila Avdeenko, Soviet Union; Heike Redetky, West Germany; Louise Ritter, U.S.; Susanne Beyer, East Germany; Tamara Bykova, Soviet Union; Larisa Kositsina, Soviet Union; Lyudmila Andonova, Bulgaria; Svetlana Issaeva, Bulgaria.

Did not qualify -- Amra Temin, Yugoslavia, 6-2; Ni Xiuling, China, 6-2; Galina Astafei, Romania, 6-2; Kim Hee Seon, South Korea, 6-2; Christine Stanton, Australia, 6-2; Megumi Sato, Japan, 1.88, 6-2; Hanne Haugland, Norway, 6-0 3-4;Phyllis Bluntson, U.S., 6-0 3-4; Alessandra Bonfiglioli, Italy, 6-0 3-4; Orlane Dos Santos, Brazil, 5-10 3-4; Thordis Gisladottir, Iceland, 5-10 3-4; Sigrid Kirchmann, Austria, no height. Women's 400 meters First round (first 3 in each heat, plus 6 fastest losers, qualify for semifinals)

Heat 1 -- 1, Olga Bryzgina, Soviet Union, 51.62 seconds; 2, Sandie Richards, Jamaica, 52.07; 3, Charmaine Crooks, Canada, 52.49; 4, Francisc Chepkurui, Kenya, 53.21; 5, Assumpta Achuo Bei, Cameroon, 54.18.

Advertisement

Did not start: Kungu Bankombo, Zaire; Pillayalucandi, India; Karin Lix, West Germany.

Heat 2 -- 1, Petra Mueller, East Germany, 51.68; 2, Gisela Kinzel, West Germany, 52.34; 3, Blanca Lacambra, Spain, 52.46; 4, Fabienne Ficher, France, 52.59; 5, Maria Usifo, Nigeria, 53.64; 6, Jocelyn Joseph, Antigua, 55.61; 7, Anna Cherry, Santa Lucia, 57.20.

Heat 3 -- 1, Maria Pinigina, Soviet Union, 51.38; 2, Denean Howard, U.S., 52.06; 3, Ute Thimm, West Germany, 52.48; 4, Cathy Rattray Williams, Jamaica, 52.64; 5, Mercy Andy, Ghana, 54.13; 6, Gale Diana Duntod, Saint Kitts, 57.64.

Did not start: Mariam Zewde, Ethiopia.

Heat 4 -- 1, Dagmar Neubauer, East Germany, 51.96; 2, Lillie Leatherwood-King, U.S., 52.16; 3, Marita Payne, Canada, 52.21; 4, Josephine Mary, Malaysia, 54.56; 5, Nadine Mbitoloum, Chad, 1:01.71.

Did not start: Nawal El Moutawakil, Morocco; Adina Valdez, Trinidad

Heat 5 -- 1, Jillian Richardson, Canada, 51.94; 2, Olga Nazarova, Soviet Union, 52.04; 3, Maria Figueiredo, Brazil, 52.29; 4, Helga Arendt, West Germany, 52.80; 5, Judit Forgaacs, Hungary, 53.15; 6, Esther Petiton, Cuba, 54.50; 7, Vanessa Barlow, Western Samoa, 1:01.53.

Heat 6 -- 1, Kirsten Emmelmann, East Germany, 51.62; 2, Diane Dixon, U.S., 51.72; 3, Ilrey Oliver, Jamaica, 53.59; 4, Ruth Morris, Virgin Islands, 56.36.

Advertisement

Women's 100 meters Second round

(first 3 in each heat, plus 4 fastest losers, qualify for semifinals)

Heat 1 -- 1, Heike Drechsler, East Germany, 11.08 seconds; 2, Anelia Nouneva, Bulgaria, 11.29; 3, Ulrike Sarvari, West Germany, 11.32; 4, Olga Zolotareva, Soviet Union, 11.59; 5, Angela Phipps, Canada, 11.67; 6, Diane Holden, Australia, 11.68; 7, Ingrid Verbruggen, Belgium, 11.78.

Did not start: Felicite Bada, Nigeria.

Heat 2 -- 1, Angella Issajenko, Canada, 10.99; 2, Nelli Cooman, Holland, 11.14;3, Pam Marshall, U.S., 11.21; 4, Irina Slyusar, Soviet Union, 11.39; 5, Paula Dunn, Britain, 11.47; 6, Marisa Masullo, Italy, 11.62; 7, Francoise Leroux Philippe, France, 11.63; 8, Sheila Dos Santos, Brazil, 11.76.

Heat 3 -- 1, Diane Williams, U.S., 11.21; 2, Angela Bailey, Canada, 11.31; 3, Natalia Pomoshchnikova, Soviet Union, 11.33; 4, Marlies Goehr, East Germany, 11.40; 5, Laurence Bily, France, 11.49; 6, Valya Demireva, Bulgaria, 11.73; 7, Simone Jacobs, Britain, 11.83; 8, Yolanda Diaz, Spain, 12.05.

Heat 4 -- 1, Merlene Ottey, Jamaica, 11.27; 2, Silke Gladisch, East Germany, 11.29; 3, Alice Brown, U.S., 11.34; 4, Nadezhda Georgieva, Bulgaria, 11.47; 5, Lilliana Allen, Cuba, 11.60; 6, Pauline Davis, Bahamas, 11.64; 7, Amparo Caicedo, Colombia, 12.08; 8, Gisele Ongolo, Gabon, 12.21.

Advertisement

(end women's 100 meters, second round) Men's 100 meters Second round (Top 3 in each heat plus 4 fastest losers reach semifinals)

Heat 1 -- 1, Lewis, U.S., 10.38; 2, Christie, Britain, 10.40; 3, Kovacs, Hungary, 10.52; 4, Da Silva, Brazil, 10.53; 5, Haas, West Germany, 10.65; 6, Desruelles, Belgium, 10.69; 7, Chacon, Cuba, 10.70; 8, Muravyev, Soviet Union, 10.80.

Heat 2 -- 1, Brygin, Soviet Union, 10.29; 2, Berger, Austria, 10.35; 3, McFarlane, Britain, 10.35; 4, Moriniere, France, 10.39; 5, Seck, Senegal, 10.43; 6, Desai Williams, Canada, 10.43; 7, Cheng, Taipai, 10.53; 8, Pale, Burkina Faso, 10.67.

Heat 3 -- 1, Imoh, Nigeria, 10.20; 2, McRae, U.S., 10.21; 3, Pavoni, Italy, 10.28; 4, Akwogyikam, Ghana, 10.31; 5, Atanasov, Bulgaria, 10.37; 6, Fuwa, Japan, 10.38; 7, De Kom, Holland, 10.45; 8, Bonfim, Brazil, 10.46.

Heat 4 -- 1, Stewart, Jamaica, 10.14; 2, Johnson, Canada, 10.14; 3, Simon, Cuba, 10.23; 4, Yevghenyev, Soviet Union, 10.37; 5, Smith, Jamaica, 10.37; 6, Arques, Spain, 10.46; 7, Selmi, Algeria, 10.48; 8, Nwankwo, Nigeria, 10.49.

Men's 10,000 meters Final

1, Paul Kipkoech, Kenya, 27 minutes, 38.63 seconds -- gold medal; 2, Francesco Panetta, Italy, 27:48.98 -- silver medal; 3, Hansjoerg Kunze, East Germany, 27:50.37 -- bronze medal; 4, Arturo Barrios, Mexico, 27:59.66; 5, Steve Binns, Britain, 28:03.08; 6, Martin Vrabel, Czechoslovakia, 28:05.59; 7, Spyros Andriopoulos, Greece, 28:07.17; 8, Steve Plasencia, U.S., 28:11.38.

Advertisement

9, Jean Louis Prianon, France, 28:19.47; 10, Rolando Vera, Ecuador, 28:20.24; 11, Ezequiel Canario, Portugal, 28:28.24; 12, Mats Erixon, Sweden, 28:29.08; 13, Paul Arpin, France, 28:29.21; 14, Zhang Guowei, China, 28:30.00; 15, Jon Solly, Britain, 28:31.97; 16, Salvatore Antibo, Italy, 28:33.77.

17, Markus Ryffel, Switzerland, 28:34.58; 18, Brian Sheriff, Zimbabwe, 28:34.96; 19, Paul McCloy, Canada, 28:41.89; 20, Kozo Akutsu, Japan, 28:45.89; 21, Ed Eyestone, U.S., 29:00.23; 22, Some Muge, Kenya, 29:06.40; 23, Haji Bulbula, Ethiopia, 29:10.45; 24, Wodajo Bulti, Ethiopia, 29:17.09; 25, Habib Romdani, Tunisia, 29:21.35; 26, John Treacy, Ireland, 29:22.14.

Did not finish: Martti Vainio, Finland; Paul Williams, Canada

Did not start: Gerhard Hartmann, Austria; Gerard Donakowski, U.S.

(end men'

Latest Headlines

Advertisement
Advertisement

Follow Us

Advertisement