Advertisement

The 1984 U.S. Olympic track and field team, chosen...

LOS ANGELES -- The 1984 U.S. Olympic track and field team, chosen in trials June 16-24, except where noted: Men 100 meters -- Carl Lewis, Houston; Sam Graddy, Atlanta; Ron Brown, Tempe, Ariz.

200 meters -- Carl Lewis, Houston; Kirk Baptiste, Beaumont, Texas; Thomas Jefferson, Cleveland.

Advertisement

400 meters -- Antonio McKay, Atlanta; Alonzo Babers, Montgomery, Ala.; Sunder Nix, Chicago.

800 meters -- Earl Jones, Inkster, Mich.; Johnny Gray, Los Angeles; John Marshall, Plainfield, N.J.

1,500 meters -- Jim Spivey, Wooddale, Ill.; Steve Scott, Scottsdale, Ariz.; Sydney Maree, Rosemont, Pa.

5,000 meters -- Doug Padilla, San Leandro, Calif.; Steve Lacy, Madison, Wis.; Don Clary, Eugene, Ore.

10,000 meters -- Paul Cummings, Orem, Utah; Craig Virgin, Lebanon, Ill.; Pat Porter, Alamosa, Colo.

Marathon (chosen May 26 in Buffalo, N.Y.) -- Pete Pfitzinger, West Haven, Mass.; Alberto Salazar, Eugene, Ore.; John Tuttle, Auburn, Ala.

Steeplechase -- Henry Marsh, Salt Lake City; Brian Diemer, Grand Rapids, Mich.; John Gregorek, Northport, N.Y.

110-meter hurdles -- Greg Foster, Los Angeles; Tonie Campbell, Carson, Calif.; Roger Kingdom, Pittsburgh.

400-meter hurdles -- Edwin Moses, Laguna Hills, Calif.; Danny Harris, Perris, Calif.; Tranel Hawkins, Dayton, Ohio.

20-kilometer walk -- Marco Evoniuk, Longmont, Colo.; Jim Heiring, Kenosha, Wis.; Dan O'Connor, Wantagh, N.Y.

Advertisement

50-kilometer walk -- Marco Evoniuk, Longmont, Colo.; Vincent O'Sullivan, New York; Carl Schueler, Silver Spring, Md.

High jump -- Dwight Stones, Irvine, Calif.; Doug Nordquist, Brea, Calif.; Milton Goode, Oak, Calif.

Pole vault -- Mike Tully, Encino, Calif.; Doug Lytle, Merriam, Kan.; Earl Bell, Jonesboro, Ark.

Long jump -- Carl Lewis, Houston; Larry Myricks, Ontario, Calif.; Mike McRae, Fremont, Calif.

Triple jump -- Mike Conley, Chicago; Al Joyner, East St. Louis, Ill.; Willie Banks, Oceanside, Calif.

Shot put -- Dave Laut, Goleta, Calif.; Augie Wolf, St. Paul, Minn.; Michael Carter, Dallas.

Discus throw -- John Powell, Sacramento, Calif.; Mac Wilkins, San Jose, Calif.; Art Burns, San Jose, Calif.

Hammer throw -- Bill Green, Sunnyvale, Calif.; Jud Logan, North Canton, Ohio; Ed Burke, Los Gatos, Calif.

Javelin throw -- Duncan Atwood, Seattle; Tom Petranoff, Northridge, Calif.; Steve Roller, San Bruno, Calif.

Decathlon -- John Crist, Atlanta; Tim Bright, Santa Cruz, Calif.; Jim Wooding, Coatesville, Pa. Women 100 meters -- Evelyn Ashford, Roseville, Calif.; Alice Brown, Altadena, Calif.; Jeanette Bolden, Compton, Calif.

200 meters -- Valerie Brisco-Hooks, Los Angeles; Florence Griffith, Los Angeles; Randy Givens, Amityville, N.Y.

400 meters -- Chandra Cheeseborough, Jacksonville, Fla.; Valerie Brisco-Hooks, Los Angeles; Lillie Leatherwood, Ralph, Ala.

Advertisement

800 meters -- Kim Gallagher, Santa Monica, Calif.; Ruth Wysocki, El Toro, Calif.; Robin Campbell, Washington.

1,500 meters -- Ruth Wysocki, El Toro, Calif.; Mary Decker, Eugene, Ore.; Diana Richburg, Troy, N.Y.

3,000 meters -- Mary Decker, Eugene, Ore.; Cindy Bremser, Madison, Wis.; Joan Hansen, Dallas.

Marathon (chosen May 12 in Olympia, Wash.) -- Joan Benoit, Freeport, Maine; Julie Brown, Eugene, Ore.; Julie Isphording, Cincinnati.

100-meter hurdles -- Kim Turner, Detroit; Benita Fitzgerald-Brown, Dale City, Va.; Pam Page, Evanston, Ill.

400-meter hurdles -- Judi Brown, East Lansing, Mich.; Angela Wright, Ocala, Fla.; Sharrieffa Barksdale, Harriman, Tenn.

High jump -- Louise Ritter, Denton, Texas; Pam Spencer, Great Falls, Mont.; Joni Huntley, Portland, Ore.

Long jump -- Carol Lewis, Willingboro, N.J.; Jackie Joyner, East St. Louis, Ill.; Angela Thacker, St. Louis.

Shot put -- Lorna Griffin, Corvallis, Mont.; Carol Cady, Los Alamos, N.M.; Ramona Pagel, Montebello, Calif.

Discus throw -- Leslie Deniz, Gridley, Calif.; Laura DeSnoo, Fremont, Calif.; Lorna Griffin, Corvallis, Mont.

Javelin throw -- Karin Smith, San Luis Obispo, Calif.; Lynda Sutfin, Corning, Calif.; Cathy Sulinski, San Francisco.

Heptathlon -- Jackie Joyner, East St. Louis, Ill.; Jodi Anderson, Chicago; Cindy Greiner, Eugene, Ore.

Latest Headlines