Schedule for the 2002 World Cup, listed by date. EDT in parenthesis.
Friday, May 31
France vs. Senegal, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Seoul
Saturday, June 1
Ireland vs. Cameroon, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Niigaya
Uruguay vs. Denmark, 6 p.m. (5 a.m.) at Ulsan
Germany vs. Saudi Arabia, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Sapporo
Sunday, June 2
England vs. Sweden, 2:30 p.m. (1:30 a.m.) at Saitama
Paraguay vs. South Africa, 4:30 p.m. (3:30 a.m.) at Pusan
Argentina vs. Nigeria, 6:30 p.m. (5:30 a.m. at Ibaraki
Spain vs. Slovenia, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Gwangju
Monday, June 3
Croatia vs. Mexico, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Niigaya
Brazil vs. Turkey, 6 p.m. (5 a.m.) at Ulsan
Italy vs. Ecuador, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Sapporo
Tuesday, June 4
China vs. Costa Rica, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Gwangju
Japan vs. Belgium, 6 p.m. (5 a.m.) at Saitama
South Korea vs. Poland, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Pusan
Wednesday, June 5
Russia vs. Tunisia, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Kobe
United States vs. Portugal, 6 p.m. (5 a.m.) at Suwon
Germany vs. Ireland, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Ibaraki
Thursday, June 6
France vs. Uruguay, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Pusan
Cameroon vs. Saudi Arabia, 6 p.m. (5 a.m.) at Saitama
Denmark vs. Senegal, 8:30 p.m. 7:30 a.m.) at Daegu
Friday, June 7
Sweden vs. Nigeria, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Kobe
Spain vs. Paraguay, 6 p.m. (5 a.m.) at Jeonju
Argentina vs. England, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Sapporo
Saturday, June 8
South Africa vs. Slovenia, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Daegu
Italy vs. Croatia, 6 p.m. at (5 a.m.) Ibaraki
Brazil vs. China, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Seogwipo
Sunday, June 9
Mexico vs. Ecuador, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Miyagi
Costa Rica vs. Turkey, 6 p.m. at (5 a.m.) Incheon
Japan vs. Russia, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Yokohama
Monday, June 10
South Korea vs. United States, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Daegu
Tunisia vs. Belgium, 6 p.m. (5 a.m.) at Oita
Portugal vs. Poland, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Jeonju
Tuesday, June 11
Senegal vs. Uruguay, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Suwon
Denmark vs. France, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Incheon
Saudi Arabia vs. Ireland, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Yokohama
Cameroon vs. Saudi Arabia, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Shizuoka
Wednesday, June 12
Sweden vs. Argentina, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Miyagi
Nigeria vs. England, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Osaka
Slovenia vs. Paraguay, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Seogwipo
South Africa vs. Spain, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Daejeon
Thursday, June 13
Costa Rica vs. Brazil, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Suwon
Turkey vs. China, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Seoul
Ecuador vs. Croatia, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Yokohama
Mexico vs. Italy, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Oita
Friday, June 14
Belgium vs. Russia, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Shizuoka
Tunisia vs. Japan, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Osaka
Portugal vs. South Korea, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Incheon
Poland vs. United States, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Daejeon
Round of 16
Saturday, June 15
1 -- E1-B2, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Seogwipo
5 -- A1-F2, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Niigata
Sunday, June 16
6 -- F1-A2, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Oita
2 -- B1-E2, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Suwon
Monday, June 17
3 -- G1-D2, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Jeonju
7 -- C1-H2, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Kobe
Tuesday, June 18
8 -- H1-C2, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Miyagi
4 -- D1-G2, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Daejeon
Quarterfinals
Friday, June 21
C -- 5 vs. 7, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Shizuoka
A -- 1 vs. 3, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Ulson
Saturday, June 22
B -- 2 vs. 4, 3:30 p.m. (2:30 a.m.) at Gwangju
D -- 6 vs. 8, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Osaka
Semifinals
Tuesday, June 25
A vs. B, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Seoul
Wednesday, June 26
C vs. D, 8:30 p.m. (7:30 a.m.) at Saitama
Third Place
Saturday, June 29
8 p.m. (7 a.m.) at Daegu
Final
Sunday, June 30
8 p.m. (7 a.m.) at Yokohama